تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

فروش طرح پرورش خرچنگ,طرح توجیهی خرچنگ,آموزش وراه اندازی 09306131008

  فروش طرح پرورش خرچنگ,طرح توجیهی خرچنگ,آموزش وراه اندازی 09306131008

  پرورش شاه ميگو «خرچنگ دراز » آب شيرين


  ارزش غذايي جانوران آبزي باعث افزايش مصرف آنها شده است كه در اين ميان شاه ميگوي آب شيرين “خرچنگ دراز آب شيرين” جايگاه ويژه اي داشته و به دليل داشتن خصوصياتي از جمله رژيم غذايي ارزان، توانايي حمل زنده به بازار، ارزش اقتصادي بالا و بازارپسندي مناسب در دنيا از اهميت اقتصادي و تجاري خاصي برخوردار است. به طوري كه در بسياري از كشورها همچون ايران بدون اين كه اين گونه در داخل مصرفي داشته باشد، به صورت انبوه توليد شده و صادر مي گردد. متاسفانه در ايران شاه ميگو به ندرت مصرف مي شود و گرچه حلال است بسياري از مردم تمايل به خوردن آن ندارند، ولي در اروپا به عنوان غذا سابقه ديرينه دارد و در زمان هاي قديم به عنوان غذاي گروه اشراف به شمار مي رفت. البته تغذيه از شاه ميگو از قرن سوم به صورت يك برنامه غذايي در بين مردم عادي جا باز كرده است. حوضه پراكنش اين آبزي ارزشمند در آب هاي شمالي كشور به خصوص تالاب انزلي و رودخانه ارس مي باشد و تا قبل از سال 1365 صيد اين آبزي غيرمرسوم و به دليل عدم وجود تشكيلات براي بهره برداري و صادرات، صيد آن انجام نمي گرفت، اما بهره برداري از اين گونه در تالاب انزلي از سال 65 توسط يك شركت متعلق به تركيه صورت گرفت.
  سال گذشته در درياچه ارس حدود 240 تن شاه ميگوي آب شيرين توسط يك شركت ايراني صيد شد كه كيلويي 13 دلار صادر شد. در حال حاضر بزرگترين توليدكننده و صادركننده اين خرچنگ كشورهاي تركيه و ايران هستند.
  هر چند صيد اين گونه از زيستگاه هاي طبيعي و صادرات آن به صورت زنده مرسوم ترين شيوه عرضه اين آبزي مي باشد، ولي با توجه به محدوديت طبيعي و ارزش اقتصادي بالاي آن كشورهاي زيادي اقدام به تكثير و پرورش اين گونه نموده اند.
  خرچنگ دراز ” شاه ميگو” آب شيرين:
  سه خانواده شاه ميگوي آب شيرين در دنيا وجود دارد كه خانواده Astacidae بومي منطقه آسياي غربي است و گونه Astacus Leptodactylus در ايران وجود دارد. رنگ بدن قهوه اي تيره متمايل به سبز يا طيف هايي از اين رنگ ها است كه گاهي لكه هاي تيره دارد. تنوع رنگي آن ارتباط با رنگ مواد زمينه محيط زندگي آن دارد.
  جفت اول پاهاي سينه اي تبديل به چنگك شده كه باريك است و انبركي باريك و نوك تيز دارد كه حداكثر طول آن به 15 سانتي متر مي رسد.
  شرايط زيستي
  شاه ميگوي آب شيرين در آب هاي شيرين و لب شور زندگي نموده و بهترين تغييرات ميزان شوري براي اين گونه 14 – 4 گرم در ليتر مي باشد. افراد جوان به شوري كمتر از 4 گرم در ليتر حساسند ولي تغييرات شوري بر ميزان بقا و رشد بزرگترها تاثيري ندارد. با افزايش دما به سمت 32 درجه بر ميزان متابوليسم و در نتيجه ميزان مصرف غذا افزوده مي شود به طوري كه در دماي 32 درجه ميزان جذب پروتئين 7 تا 10 برابر و ميزان جذب كربوهيدرات 15 تا 26 برابر خواهد شد، در كل كارايي جذب مواد غذايي با افزايش دما 5 برابر مي شود ولي بهترين دماي پرورش شاه ميگو 20 تا 25 درجه است كه در اين دما بيشترين ميزان رشد وجود دارد و در دماي بالاتر از 25 درجه چون ميزان متابوليسم و سوخت و ساز پايه افزايش شديدي مي يابد، غذاي مصرفي صرف اين سوخت و ساز شده و رشد كمتر مي شود.
  پرورش شاه ميگوي آب شيرين:
  در ايران نخستين بار پرورش اين گونه در استخرهاي خاكي با غذاهاي دستي، با هدف ايجاد اشتغال زايي، ارزآوري و افزايش توليد آبزيان، به مدت شش ماه در منطقه گيلان انجام گرديد. پرورش در 4 استخر 400 مترمربعي با تراكم هاي 20 و 30 قطعه در هر متربع انجام گرفت. نوزادان پس از جدا شدن از مولدين به مدت 25 روز در سالن تكثير تغذيه شدند و وقتي به مرحله سوم جواني «لارو يا مينياتور» رسيدند، در فصل پاييز به استخرهاي پرورش منتقل گرديدند.
  در زمان رهاسازي ميانگين طول نوزادان 14 ميلي متر و ميانگين وزن آنها 100 ميلي گرم بود. استخرهاي پرورش 10 روز قبل از رهاسازي لاروها با استفاده از كود حيواني «آلي» بارور شده بودند.
  طول دوره پرورش 6 ماه بود. در طول اين مدت هر 45 روز يك بار زيست سنجي مي شد و ثبت مي گرديد. و چون در اين استخرها ضايعات كشتارگاهي و آلودگي آب وجود داشت هر ماه 50 درصد از آب استخرها تخليه مي شد.
  خرچنگ ها در دماي 15 درجه سانتي گراد شروع به تغذيه نمودند و هر گاه دما به 30 درجه سانتي گراد مي رسيد موقتا تغذيه را قطع و با نزول درجه حرارت مجددا شروع مي كردند. گياهان آبزي موجود در كف و ديواره استخر نه تنها مورد تغذيه شاه ميگوها قرار مي گرفتند بلكه پناهگاه خوبي براي آنها بود. وزن متوسط شاه ميگوها و نرخ بازماندگي در پايان دوره پرورش در استخر با تراكم 20 قطعه در هر مترمربع، 4/16 گرم، طول آنها 8 سانتي متر و نرخ بازماندگي 7/87 درصد بود.
  تغذيه:
  همه چيزخوار بوده و تنوع تغذيه اي زيادي دارد كه باعث انعطاف پذيري اين گونه در برابر شرايط محيطي مختلف مي شود. در استخرهاي پرورشي تا رسيدن به مرحله بازاري مي توان از غذاهاي مختلف استفاده نمود. لارو شيرونوميده، غذاي دستي قزل آلا و سيب ‍زميني پخته به صورت 5 روز در هفته و با نسبت 1 تا 4 درصد وزن بدن در دوره نوزادي و 3/0 تا 1 درصد در دوران انتهايي رشد پيشنهاد مي شود. براي كاهش هزينه مي توان از ضايعات كشتارگاه ها استفاده كرد تا پروتئين جانوري جيره تامين گردد. براي حصول حداكثر رشد بهترين ميزان پروتئين جيره 40 درصد، چربي 10 تا 13 درصد و كربوهيدرات 20 درصد برآورد گرديده است و بهترين زمان غذادهي قبل از غروب آفتاب مي باشد. البته در روش گسترده پرورش در استخرهاي خاكي با كوددهي منظم استخر، مي توان توليدات طبيعي از جمله لاروشيرونوميده، جلبك و دافني را افزايش داد. وجود توليدات طبيعي در محل پرورش بسيار مهم است زيرا جانوران و گياهان توليدشده در استخر به بهترين شكل احتياجات غذايي شاه ميگو را برطرف مي كنند.
  مشكلات پرورشي
  يكي از مهمترين عناصري كه در پرورش شاه ميگو «خرچنگ» اهميت دارد كلسيم است كه اپتيممم ميزان آن در آب 20 تا 100 ميلي گرم در ليتر مي باشد. شاه ميگو بعد از پوست اندازي براي ساخت پوسته جديد خود نياز به كلسيم دارد و در صورت كمبود كلسيم در آب و جيره غذايي موجود، براي رفع نياز خود به همجنس خواري روي مي آورد. در حملاتي كه خرچنگ ها به يكديگر مي كنند اگر كشته نشوند معمولا باعث نقص عضو يكديگر مي شوند و چون مقدار زيادي از گوشت آنها در چنگال ها است، نقص عضو باعث كاهش بازارپسندي و ارزش اقتصادي آنها مي گردد.
  از ديگر مشكلات پرورش گسترده «با سيستم باز، وجود شكارچي ها به خصوص پرندگان، ماهي ها و كاهش سطح اكسيژن مي باشد. كاهش سطح اكسيژن استخر معمولا به علت تجزيه مواد آلي كف استخر مي باشد كه اين مشكل را مي توان با ايجاد چرخش در آب و با نصب هواده هاي پارويي اصلاح نمود.
  اهداف پرورش:
  *ايجاد اشتغال كارآمد براي فارغ التحصيلان مرتبط با شيلات و همين طور اشتغال جنبي ناشي از آن
  *استفاده بهينه از منابع بكر طبيعي جهت اشتغال در مناطقي كه كاربري كشاورزي، صنعتي يا مسكوني ندارند.
  *كمك به اقتصاد كشور و ايجاد درآمدهاي ارزي از طريق صادرات توليدات اين حرفه و همچنين افزايش درآمد صنعت آبزي پروري در كشور.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : پرورش ,ميزان ,خرچنگ ,گونه ,شيرين ,وجود ,وجود دارد ,ارزش اقتصادي ,استخرهاي خاكي ,ميزان متابوليسم ,استخرهاي پرورش ,وراه اندازی 09306131008 ,توجیهی خرچن ,
  فروش طرح پرورش خرچنگ,طرح توجیهی خرچنگ,آموزش وراه اندازی 09306131008

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر